>Home >Departments

Departments

 

 

MINISTRY TEAM LEADERS FOR THRU 6/30/2023

DEPARTMENT LEADER

Church Board Chairman

Secretary

Membership Clerk

Jim Hiner, Jr.

Josh Dobson

Lisa Mendoza

Pastor

Coordinating Elder

Elder

Elder

Elder

Elder

Jim Hiner, Jr.

Connie Dobson

Frank Santos

Banabas Seaton

Danny Freeland

Viorel Covaci

Head Deacon / Security & Safety Director

Assistant Head Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Deacon

Lincoln Bennett

Clarence Carr

Jon Burt

Larry Willis

Carlos Brown

Christian Mitchell

Jeremiah Dobson

Angel Villanueva

Benjamin Seaton

Head Deaconess

Assistant Head Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Deaconess

Silvia Covaci

Beth Smith

Nancy Byers

Shericka Freeman

Edna Miller

Nelda Zimmerman

Martha Escoto

Maria Henriquez

Chloe Mitchell

Jada Bennett

Jasmine Escoto

Cynthia Randolph

Finance Committee

Finance Director

Head Treasurer

Finance Committee Member

Finance Committee Member

Finance Committee Member

GACS School Treasurer

 

Josh Dobson

Peter Sabol

Jon Burt

Lincoln Bennett

Steve Mitchell

Steve Mitchell

Communications & Media Director

Communications & Media Associate Director

Announcements Host

Newsletter Editor

Audio / Visual Supervisor

Audio / Visual Supervisor

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Audio / Visual Technician

Josh Dobson

Steve Mitchell

Connie Dobson

Tanisha Mitchell

Viorel Covaci

Pablo Mendoza

Benjamin Seaton

Carson Brown

Christian Mitchell

Emma Dobson

Anthony Stephens

Taylor Pirkle

Sabbath School Council

Adult / Small Groups Director

Sabbath School / Literature Secretary

Sabbath School Assistant Secretary

Adult Teacher

Adult Teacher

Adult Teacher

Adult Teacher

 

Kim Warren

Elizabeth Smith

Nancy Savage

Valerie Blyden

Dera Burt

Carlos Henriquez

Kim Warren

Children's Sabbath School & Ministries Director

Tiny Tots / Kindergarten Leader (0-5)

     Tiny Tots / Kindergarten Assistant

Primary / Junior Leader (6-10)

     Primary / Junior Assistant

Earliteen / Youth Leader (11-17)

     Earliteen / Youth Assistant

Vacation Bible School Coordinator

Youth & Young Adult Coordinator

Youth & Young Adult Assistant

Pathfinder Director

Janet Bennett

Nancy Byers

Amarilis Villanueva

Lisa Mendoza

Nelda Zimmerman

Tanisha Mitchell

Janet Bennett

Dera Burt

Dera Burt

Marie Pirkle

Steve Mitchell

Hospitality / Greeting Team Coordinator

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Greeter

Cherie Michals

Dale Smith

Mike Winter

Nancy Savage

Daphne Denton

Chloe Mitchell

Jasmine Escoto

Chuck Collatz

Anita Collatz

Nathan Collatz

Men's Ministries Director OPEN
Community Services Director Daphne Denton
Women's Ministries Director Shericka Freeman
Prayer Ministries Director Daphne Denton

Worship Service Coordinator

Worship Service Assistant Coordinator

Children Story Coordinator

Choristers Coordinator

Special Music Coordinator

Offering Coordinator

Participant Wrangler

Participant Wrangler

Kim Warren

Michele Santos

Nancy Byers

Cherie Michals

Mike Winter

Judy Simons

Owen Byers

Jeremiah Dobson

Social Committee Coordinator

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee Member

Social Committee Member

Couples Events Coordinator

Mike Winter

Connie Dobson

Anthony Stephens

Benjamin Seaton

Michele Santos

Marie Pirkle

Judy Simons

School Board Chairman

School Board Vice Chairman

School Board Secretary

School Board Treasurer

School Board Member

School Board Member

GACS Principal - ex officio

Church Pastor - ex officio

Dera Burt

Pablo Mendoza

Nancy Byers

Steve Mitchell

Betty Willis

Beth Smith

Carissa Steen

Jim Hiner, Jr.

*names in BOLD signify church board members